top of page

KPlusz

Dyplom Magisterski:

Szkoła Projektowania Artystycznego

i Mody. Projekt koncepcyjny adaptacji

i rozbudowy Hali Wystaw „Kapelusz”

w Parku Śląskim w Chorzowie. 

 

Politechnika Śląska, Architektura Wnętrz

promotor: dr hab. Jerzy Stiller

Celem pracy jest stworzenie przestrzeni edukacyjnej w budynku Hali Wystaw „Kapelusz” w Chorzowskim Parku Śląskim. Głównym założeniem jest umożliwienie szkolenia osób w różnym wieku w zakresie projektowania odzieży, krawiectwa oraz wiedzy o świecie mody. Z uwagi na charakterystyczną konstrukcję budynku, zaprojektowana struktura nie powinna w nią ingerować.

WIZUALIZACJE

Hala wystaw „Kapelusz” już w nazwie ma element garderoby, a sam budynek z zewnątrz kształtem nawiązuje do damskiego kapelusza, dlatego też uznałam, że jest to odpowiedni obiekt w którym można zaprojektować wnętrze dla placówki zajmującej się szkoleniem osób w zakresie mody i krawiectwa.
Lokalizacja obiektu sprzyja jego nowej funkcji. Umiejscowiona w Parku Śląskim, otoczona naturą, posiadająca dobre połączenie zarówno tramwajowe, autobusowe jak i samochodowe z centrum Katowic, w pobliżu znajduje się też Śląski Ogród Zoologiczny, Śląskie Wesołe Miasteczko, oraz kilka dużych osiedli takich jak Osiedle Tysiąclecia w Katowicach, czy trochę dalej Osiedle Irys w Chorzowie.

RYSUNKI TECH.

Na parterze zaprojektowane zostały pomieszczenia takie jak aula i pracownia projektowa, będące wspólnym elementem jednego z wprowadzonych „budynku”. Wchodząc na jego „stropodach” znajdziemy się na tarasie, a schodząc schodami w pracowni projektowej dostaniemy się do szwalni, oraz archiwum. W drugim z nich znajduje się sala dydaktyczna, oraz umiejscowione są toalety, to właśnie schodami przylegającymi do niego, zejdziemy do Sali z wybiegiem, lub do dodatkowych sali dydaktycznych. Z sali z wybiegiem, na górną kondygnację możemy dostać się także windą, jest ona usytuowana w takim miejscu, aby osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim, mogła do niej dojechać po utwardzonej powierzchni, czyli posadzki z betonu, zalanej żywicą epoksydową. Koło windy znajduje się kawiarnia, czyi ostatnia „bryła” wprowadzona do wnętrza.

KOMPOZYCJE I  SCHEMATY FUNKCJONALNE

bottom of page